Száránál kezdett zokni bumeráng sarokkal

Száránál kezdett zokni bumeráng sarokkal
Egy kis támpont, hány szemre kezd a zoknit, milyen arányban legyenek a kezdő szemek és szaporított szemek a zokni orránál, sarkánál. Nagy segítségedre lesz a táblázat, ha már ismered az alap fogásokat. A táblázatok a száránál kezdett zoknikötés menete szerint vannak összeállítva fonalvastagságonként Schachenmayr Regia 3-4-6-8 szállas fonalakra.

A bumeráng sarok a kedvencem, ergonómikus, jól illeszkedik a lábhoz, szerintem egyszerű elkészíteni és a bumeráng sarok a legesztétikusabb megoldás a zokni sarkának kialakítására. Nem utolsó sorban csak néhány sorban kell igazán odafigyelni a rövidített sorok kialakításánál, nem töri meg a mintát, illetve a folytatólagos munkamenetnek köszönhetően szépen kiadja a színátmenetesen festett fonalak mintázatát.

 

Bumeráng sarok előnyei

  • ergonómikus
  • jól illeszkedik a lábhoz
  • esztétikus
  • egyszerű megoldás
  • nem töri meg a mintát
  • szépen kiadja a színátmenetes fonalak festését
  • szimetrikus mindkét irányból köthető (orrnál kezdve vagy fentről kezdve a zoknit)

 

Alkalmazott technikák

  • rugalmas kezdés (ajánlott)
  • körkötés zokni és harisnyakötő tűvel, (4+1 tű)
  • rövidített sorok sarok kialakításához,
  • fogyasztás, két szemet simán összeköt, az orr rész kialakításához

A bumeráng sarok kialakítására is több féle megoldás ismert, javaslom bátran kisérletezzünk saját megoldásokkal is.

 

Zokni részei

Zokni részei

Méretezés

 

Hasznos mankó az alábbi táblázat fonalvastagságonként! De a próbakötés nem megúszható a zoknikötésnél sem, egyrészt ugye nem kötünk egyformán, másrészt pedig az egyes szabvány méretekhez tartozó centiméterek és vagy szemszámok csak irányadóak, nagy átlagok, statisztikák alapján kerültek megállapításra.

A saját készítésű zokniknál is az a jó, hogy egyedi méretre, egyéni paraméterek alapján készíthető. Figyelembe véve a lábszélességet, lábszár vastagságot egyéni paramétereket alakíthatunk ki a megadott kiindulási paraméterekből.

Ami a tűvastagságot illeti, a zokni fonalakon jellemzően tól- ig méretek vannak megadva, zoknikötéshez a kissebb tűméretet javaslom alkalmazni, a zokniknál, előny ha jó tömötten van kötve.

A zokni fonalak nem csak zokni kötésre alkalmasak, a nagyobb tűméret felsőruházat kötéséhez ajánlott. (mellény, kardigán, egyéb kiegészítők)

 

Tervezés, kivitelezés

 

A kezdő szemszámot négy egyenlő részre osztjuk a négy harisnyakötőt tűn. Az ötödik tűvel kötünk.

A zokni szárát tetszés szerinti magasságban megkötjük.

A sarokrész kialakításához a fele szemszámmal dolgozunk. Az össz szemszámot a jó arányok érdekében három egyenlő részre célszerű osztani, ha ez nem lehetséges a fennmaradó szemszámot középre a kezdő szemszámhoz és a sarok aktiv szemeihez vegyük. (lásd táblázat sarok szemeinek leosztása középső szemek száma) Természetesen ezektől az arányoktól lábfej formájához alkalmazkodva eltérhetünk.

A zokni szárát és lábfejét ugyan annyi szemszámmal kötjük, bumeráng sarokkal könnyebb egyedi mintázatot is tervezni a zoknihoz. A táblázatban cm-ben adott a talprész hossza az orr kialakításának kezdetéig.

Érdemes menet közben felpróbálni a zoknit időközönként a lehető legpontosabb méret kialakításához.

A táblázatban megadott ütemű fogyasztás az orrész kialakításához nagyon szép zokni orrot eredményez. 

Könnyebben követhetjük a fogyasztást ha a zokni szemeit két tűre osztjuk, egy a talprész és egy felső részre. A szemeket a megadott soronként,mindkét tű mindkét szélén fogyasztjuk, mindig a második harmadik szemet.

Az utolsó szemeket saját szálával áthúzva összehúzzuk. (horgolótű vagy varrótű segítségével)

 

Miből kössünk zoknit?

 

A Fonalparadicsomban kizárólag prémium minőségű élőgyapjút tartalmazó zoknifonalak közül válogathatsz, kiadós kiszerelésben nagyon jó árérték arányban.

A fonalvastagsághoz igazodik a kiszerelés, a 3 szálas extra vékony baba zoknifonalak 25 g-os kiszerelésben, mig a vastag 6-8 szálas zoknifonalak 150 g-os kiszerelésben érhetőek el, és természetesen vannak köztes méretek 50-100 gramos kiszerelésben.

A fonalak címkéjén és a termékoldalakon gyártói ajánlások találhatóak, az anyag szükségletre és kezelési javasalatokra vonatkozóan. A szimbólumok jelentéséről itt bövebben is olvashatsz >>>

A fonalakból készült zoknik, mamuszok, formatartóak, könnyen kezelhetőek, mosógépben mosható és szárítógépben szárríthatóak. A zoknifonalakról bővebben itt olvashatsz >>>

A vékonyabb 3-4 szálas zoknifonalakból egész évben hordható zoknikat készíthetünk, az élő gyapjúnak köszönhetően melegben hütt, hidegben fütt.

Egy szó mint száz, zoknit, mamuszt a célra kifejlesztett minőségi zokni fonalakból érdemes készíteni, a maximális konfortérzet érdekében.

A fonalakhoz pedig minőségi zokni kötő tűkethorgolótűket is biztosítunk a Fonalparadicsom webáruázból, sok más szuper kiegészítővel együtt úgy mint mamusztalpak, csúszásgátló latex, csúszásgátló matricák.

 

Mérettáblázat Regia zoknikötő fonalakhoz fonalvastagságonként

A táblázat a gyártó álltal megadott próbakötés alapján lett összeállítva Schachenmayr Regia zoknifonal típusokra fonalvastagságonként.

Mérettáblázat 8 szálas zoknifonalakhoz

Kattint ide a 8 szálas Regia zoknifonalak >>>

 

Mérettáblázat 6 szálas zoknifonalkhoz

Kattints ide a 6 szálas Regia fonalak >>>

 

Mérettáblázat 6 szálas zoknifonalakhoz

Kattint ide a 4 szálas Regia zoknifonalakhoz >>>

 

Mérettáblázat 3 szálas Regia zoknifonalakhoz

Kattints ide a 3 szálas Regia fonalakhoz >>>

 

Hasznosnak találtad a bejegyzést? Add tovább!

Gyöngyvér a Fonal paradicsomból

Tartalomhoz tartozó címkék: tudástár Zokniknikötés - zoknifonalak