Paraméterek
Fonalcsalád | Catania Color |
Kiadás éve | 2024 |
Megjelenés | Kötött kedvenceink 2024-2 NYÁR |
Tervező | Erdei Gyöngyvér |
Leírás
MÉRET:
kiterítve: A szatyor teste: 30 cm széles, 26 cm magas;
A fülekkel együtt 50 cm magas.
HOZZÁVALÓK:
„A” szatyor testéhez: 1 gombolyag pávakék (Catania Color 207), az aljához és a fülekhez: 2 gombolyag petróleumzöld (391);
„B” szatyorhoz: 3 gombolyag pávakék (207) Schachenmayr Catania kötőfonal (100% pamut, 50 g/125 m);
3-as, 40 és 60 cm-es körkötőtű, 3-as horgolótű
Méretpróba:
simakötés: 36 S, 26 SZ = 10x10 cm.
ALAPTECHNIKÁK:
„A” szatyor:
Középhangsúlyos dupla fogyasztás (kh dfogy): 2 SZ-et együtt simán leemelünk, 1 sima SZ, a 2 leemelt SZ-et együtt áthúzzuk).
Nyitott kezdés: Eltérő színű szállal egy laza láncSZ-sort horgolunk. A szükséges kezdő SZ-nél 10-zel több láncSZ-et készítünk. A végén a szálat lazán megcsomózzuk. A láncSZ-ek hátsó szálába az eredeti fonallal SZ-eket szedünk fel. A kötés elkészítése után a láncSZ-sor alján a laza csomót kibontjuk, és a láncSZ-sort SZ-ről SZ-re felszedjük úgy, hogy a kötött darab nyitott SZ-ét egy tűre emeljük.
Varrás szemöltéssel: Ezzel az öltéssel szinte láthatatlanul varrhatunk össze leláncolt szélű darabokat, de akár két kötőtűn levő SZ-eket is. Mindig a SZ-ek alkotta kis lyukba öltünk. Fektessük egymással szembe a széleket. Öltsünk az elülső tű 1 SZ-ébe alulról fölfelé, utána öltsünk át a hátulsó tű 1. SZ-ébe fölülről lefelé, majd a következő SZ-be alulról fölfelé. Innen öltsünk vissza fölülről lefelé az elülső tűn abba a SZ-be, amelybe már előzőleg öltöttünk, majd a következő SZ-be alulról fölfelé. Így folytatjuk, oda-vissza öltve, 1-1 SZ-mel mindig előrelépve, a sor végéig. Ha 2 tűről varrunk össze, a már átvarrott SZ-eket leengedjük a tűről.
„B” szatyor:
Varázskör: Készítsünk egy szimpla vagy dupla hurkot. A szál rövid vége lefelé, a munkaszál felfelé mutat. A horgolótűvel jobbról balra átszúrunk a hurkon, és a munkaszálat előre hozzuk. A keresztezési pontot a középső és a mutatóujjunkkal rögzítjük, és egy ráhajtást bújtatunk át a hurkon, majd ráhúzzuk a tűre. Elkészítjük az 1. K-t, és a rövid végén a szálhurkot szorosra húzzuk.
Szaporítás: ráhajtással.
„A” és „B” szatyor:
Simakötés K-ökben: minden SZ sima.
Lustakötés K-ökben: 1 sima, 1 ford K: 2 K = 1 borda.
Lustakötés S-okban: a színén és a visszáján is sima SZ-ek.
Dupla (felhúzott) szem (df SZ): a S elején a szálat a munka elé fektetjük, jobbról az 1. SZ-be öltünk, a SZ-et és a szálat együtt leemeljük. Ezután a szálat szorosan hátrahúzzuk, a SZ-et a tűn felhúzzuk, így duplán lesz a tűn. A df SZ-et mindkét szálba szúrva, egy SZ-ként kötjük le, sima K-ben simán, ford k-ben ford-an.
Rövidített sorok (röv S): A röv S-okat oda-vissza kötjük! A páratlan S-ok vi S-ok, a páros S-ok Szí S-ok. A leírás (lásd: A szatyor füle részt) szerint fordulunk, az 1. SZ-ből df SZ-et készítünk, így minden fordulásnál egy SZ-mel kevesebbet kötünk és egy df SZ keletkezik
.Zsinóros szél 3 SZ-mel (I-Cord lezárás): ezzel a módszerrel a munka mindkét oldala ugyanúgy fog kinézni, és rugalmas széleket kapunk. A zoknikötőtűvel felszedünk 3 új SZ-et, majd a bal tűre emeljük. Ezután: *2 sima SZ, 2 SZ-et simán áthúzva összekötünk (1 SZ-et simán leemelünk, 1 sima SZ, a leemelt SZ-et áthúzzuk), a 3 lekötött SZ-et visszaemeljük a bal tűre, a *-tól ism, amíg az összes SZ-et felhasználtuk. Az utolsó 3 SZ-et leláncoljuk.
Azsúrminta: pávafarok fantáziaminta a leszámolható rajz szerint. „A” szatyor: „A” változat, „B” szatyor: „B” változat.