Paraméterek
Fonalcsalád | Tahiti |
Kiadás éve | 2024 |
Megjelenés | Kötött kedvenceink 2024-2 NYÁR |
Tervező | Schachenmayer modell |
Leírás
MÉRET:
220x54 cm
HOZZÁVALÓK:
A) szín: 2 gombolyag színátmenetes; B) szín: 2 gombolyag egyszínű Schachenmayr Tahiti fonal (99% pamut, 1% poliészter, 250 m/50 g); 3 és 3,25 mm-es (vagy a méretpróbádnak megfelelő vastagságú),
80 cm-es körkötőtű, gyapjúvarrótű.
A modell fotóján látható kendő 2 gombolyag színátmenetes Csendes-Óceán türkiz-barack árnyalatok (07626) és 2 gombolyag barack (00034) színű fonalból készült.
Méretpróba:
3-as tűvel, az 1. szakasz mintájával: 22 SZ, 44 S = 10x10 cm
Megjegyzés:
– a kendőnek úgy lesz szép formája és jó esése, ha lazán kötjük, lásd méretpróba
– Ha a saját méretpróba 10-11%-kal nagyobb az itt megadottnál, a színátmenetes fonalból nem lesz elegendő a két gombolyag!
– méretpróbához célszerű az egyszínű fonalat használni, mert ebből kevesebbre van szükség a kendőhöz.
– Az egyes gombolyagok más-más festés szakasszal kezdődnek. Emiatt két teljesen azonos színösszetételű gombolyag külső része eltérhet egymástól
.ALAPTECHNIKÁK:
Szélminta: Az 1–3. szakaszban a kendő szélein 6 szem van: minden sor elején és végén 3-3 szem, ezeket mindig lustakötéssel készítjük, tehát mindig sima szemekkel kötjük. A széleket a soronkénti leírásban feltüntetjük. A szélek után és előtt levő szaporító ráhajtások (lyukak) fontosak a kendő rugalmassága szempontjából. Szintén emiatt ügyeljünk, hogy ne kössük túl szorosan a szemeket! 2 SZ-et hátsó szálból keresztezve fordítottan összekötünk: lásd a fotókat az oldal alján
Szélszemek: a sorok végén sima SZ, a sorok elején a SZ-et átvesszük, a szál a munka előtt, mintha 1 ford SZ-et készítenénk
Az 1–3. szakaszban a kendő szélein a szaporításból adódó szemeket, a soronkénti leírásban tüntetjük fel. A 2-3 szakaszban a mintarajz csak az ismétlődő mintaegységet tartalmazza a jobb áttekinthetőség végett.
A 4-ik szakaszban a mintarajz szerint dolgozunk, a kezdő és záró mintát csak egyszer kötjük meg, a középső részt leírásban megadottak szerint ismételjük.
Figyelem!
A kötésjelek és jelmagyarázatok, a tervező kötés módját tükrözik. Ettől eltérő módon is elvégezhetőek egyes műveletek. (összekötések) A hangsúlyos fogyasztások, jobbra és balra dőlő fogyasztások alakítják ki a mintát, ezért fontos, hogy odafigyeljünk az összekötések irányára. A jelölések (ferde vonalak) is jól mutatják a szemek összekötésének irányát. Különös odafigyelést igényel a szemek összekötése a visszasorokban. (harmadik szakasz) A műveleteket érdemes begyakorolni, a mintákat próbakötni mielőtt a több száz szemes szakaszoknak nekilátunk.
A kendő elkészítéséhez nem szükséges a mesteri szint, az ahhoz kell, hogy egy ilyen remekmű összeálljon. A részletes leírás és mintarajzok alapján könnyen elkészíthető. Idő, türelem és kitartás az ami elengedhetetlen. A Tahiti fonal, könnyen köthető és ha szükség lenne rá könnyedén a fonal sérülése nélkül visszabontható.
Rövidítések: 1s-1rh-1s a rh-ba = (1 sima–1 ráhajtás–1 sima) a ráhajtásba S végi = a sor vége előtti 1rh = 1 ráhajtás 1s = 1 sima SZ (a szám változó lehet!) 1f = 1 fordított SZ (a szám változó lehet) ök = összekötünk
Csomagajánlat
Maluhia kendő Csendes óceán-barack
Tahiti Csendes-Óceán türkiz-barack árnyalatok 07626
Tahiti unicolor barack 00034
Ti mondtátok
További tippek!
További tippek Gyöngyvértől
Javaslom, hogy a kendő 3., 4. szakaszát asztalnál ülve kösd, így a kendő teste az asztalon pihen kötés közben. Nemcsak kéz- és hátkímélő megoldás, de ha nem húzza le a szélső szemeket a harmadik szakaszban és nem kell tartanod a kendő elkészült testét a negyedik szakaszban, egyenletesebben kötsz és gyorsabban is haladsz.
A mintarajzok bonyolultnak tűnnek első ránézésre, de jól követhetőek, ahogy a kötéskép kirajzolódik, „adja magát” a minta.
A jeleket úgy rajzoltuk fel, ahogy a munka színén mutatkoznak, ránézésre is kirajzolódik a minta. Az is segít a minta megértésében, ha átrajzoljuk az általunk kedvelt kötésjelekre. Sok sikert kívánok a kendő elkészítéséhez!