Mosás
Vasalás
Egy pontnál a legalacsonyabb fokozaton vasaljunk. Két pontnál a középső, három pontnál pedig a legmagasabb fokozaton vasalhatunk.
Ez a gőzölés szimbóluma. Ha nincs gőzölős vasalód, akkor a textíliát enyhén nedves állapotban, vagy egy nedves kendővel letakarva vasald. Gőzöléssel könnyebb kisimítani a gyűrődéseket.
Ezzel a jellel ellátott textileket nem szabad vasalni. Éjszakára akasszd a ruhaneműt a szabad levegőre, vagy fürdéskor a fürdőszobába. A levegő páratartalma miatt kisimulnak a kisebb gyűrődések.
Szárítás
Az áthúzott szárítógép-jel azt mutatja, hogy ezt a textilneműt nem szabad géppel szárítani.
Az így jelölt ruhaneműt vízszintesen, egy törölközőre fektetve szárítsuk. Soha ne akasszuk vállfára vagy szárítókötélre a kötött holmikat. A színek fakulását elkerülendő ne szárítsunk közvetlenül a napon.
Tisztítás, vegytisztítás
A háromszög a klóros fehérítés jele. Foltok eltávolításánál és a vegyi tisztításnál kell figyelembe venni.
Az áthúzott háromszög jelzi, hogy a textíliát nem szabad klórral fehéríteni. Amikor a háromszögben CI áll, a klóros folttisztítás megengedett.
A vegyi tisztítás jele a négyzetbe rajzolt karika. A kör belsejében feltüntetett betűk a vegyi tisztítás során felhasználható vegyszerekről adnak információt, melyek általában csak a tisztító számára érdekesek.
Például a körön belül álló P azt jelenti, hogy a vegyi tisztítás segédanyagaként perklóretilén, FCKW R11 vagy R13, tisztító benzin használható. Amikor egy A van a körbe írva, akkor minden, a vegyi tisztításnál szokásos oldószer használata megengedett. Az F a benzin vagy fluorozott szénhidrogének alkalmazhatóságát jelöli.
A karika alatti vízszintes vonás arra figyelmeztet, hogy a ruhaneműt különösen kíméletes eljárással kell tisztítani.
Áthúzott kör esetén a vegyi tisztítás nem megengedett.
Felhasználási tanácsok
Simakötéssel kötött, 40-es méretű, hosszú ujjú pulóver hozzávetőleges fonalszükséglete. A cimkén feltüntetett mennyiség, esetünkben 500 g.
Simakötéssel kötött, bébi-pulóver hozzávetőleges fonalszükséglete. A cimkén feltüntetett mennyiség, esetünkben 200 g.
Simakötéssel kötött, 40-es méretű, rövid ujjú pulóver hozzávetőleges fonalszükséglete. A cimkén feltüntetett mennyiség, esetünkben 500 g.
Fonalszükséglet 1 pár átlagos szárhosszúságú zokninál (kb. a harisnyakötőtű hossza 20-22 cm). A cimkén feltüntetett mennyiség, esetünkben 100 g. akár 46-os méretben
Az adott fonalhoz ajánlott tűméret. Esetünkben 3-as, 4-es. Egyénenként változik, a méretpróba alapján kell a megfelelő tűt kiválasztani. A próbakötés a leghatékonyabb és elengedhetetlen módja a megfelelő tű kiválasztásának. Attól függően, hogy mennyire szeretnénk ha laza lenne vagy sem a kötés szerkezete, válaszuk a vastagabb vagy vékonyabb tűt.
Méretpróba: 10 x 10 cm-es simakötéssel kötött darabon a szemek és a sorok száma. Esetünkben 22 szem és 30 sor. M- szemszám, R sorok száma. Méretpróba segítségével tudjuk kiszámolni a tervezett mérethez szükséges szemszámot. Nagyon fontos, hogy a méretpróbát azzal a mintával készítsük amit kötünk.
Ezzel a jellel ellátott fonalak kötőgéppel is köthetőek.
Forrás: MEZ Crafts Hungary, Schachenmayer fonalak
Tudtad?
Hogy a tisztítóban a házi készítésű holmikat, az az a címke nélküli holmikat garancia nélkül tisztítják? A címkéket a kezelési tájékoztatóval érdemes megtartani, a bevart címkéket pedig nem eltávolítani, különösen igaz ez a kizárólag vegytisztítható ruhanemükre.
És, hogy mit lehet tudni még a fonalakról, arról itt olvashatsz >>>
Máris lehet gyakorolni az alábbi címkén: