Paraméterek
Fonalcsalád | Merino Extrafine 120 |
Kiadás éve | 2021 |
Megjelenés | Kötött Kedvenceink 2021-6 TÉL |
Tervező | Schachenmayer modell |
Leírás
MÉRET:
kb. 30 cm széles, 46,5 cm hosszú
HOZZÁVALÓK:
5 gombolyag melírozott világosszürke (190) Schachenmayr Merino Extrafine 120-as merinói gyapjú kötőfonal (szh: 120 m/50 g); 60 cm-es, 4-es és 40 cm-es, 3,5-ös körkötőtű, 4-es segédtű, gyapjúvarrótű Ellenőrizzük, hogy az egyes gombolyagok ugyanabból a sorozatból valók-e.
Az anyagszükséglet személyenként eltérő lehet.
Méretpróba:
alapmintával: 28 SZ, 28 S/K = 10 x 10 cm Ha nem egyezik a szempróbánk, vastagabb vagy vékonyabb tűt használjunk.
ALAPTECHNIKÁK
Olasz kezdés:
különösen hasznos lehet bordás vagy patentminta kötésénél. Egyszerű alaphurokkal kezdünk. A munkaszál 3x olyan hosszú legyen, mint a kezdés szélessége. A munkaszálat mutatóujjunkra, a szál végét a hüvelykujjunkra helyezzük, a tű a két ujjunk között fekszik középen.1. SZ: a tű hegyét a hüvelykujjon lévő szál előtt, majd alatta átvezetjük, ezután a tűt a munkaszál fölé emeljük és a hüvelykujj alatti szálból egy hurkot áthúzunk = 1 sima SZ 2. SZ: a tűt a munkaszál mögé vezetjük, egy rh-t a tűre veszünk, a tűt a hüvelykujjon fekvő szál elé vezetjük, majd átvezetjük a hüvelykujjon fekvő szál alatt. Ekkor a rh-t leengedjük a tűről = 1 ford SZ. Addig ismételjük, míg elérjük a kívánt SZszámot. A viS-ban a sima SZ-eket simán kötjük, de figyeljünk a SZ-ek állására, nehogy megcsavarodjanak (itt hátsó szálból kötjük a simát), a ford SZ-eket fordítottan leemeljük úgy, hogy a szál a SZ előtt fekszik.
Olasz leláncolás körökben:
1. K: a sima SZ-eket simán lekötjük, a ford SZ-eket ford-an leemeljük, a szál a munka előtt fekszik. 2. K: a sima SZ-eket leemeljük, a szál a munka mögött fekszik, a ford SZ-eket ford-an lekötjük. A szálvéget levágjuk, de hagyjuk legalább 3x hosszabbra, mint a leláncolandó kötésdarab. A szálvéget gyapjúvarrótűbe fűzzük.
Leláncolás: A gyapjúvarrótűvel jobbról balra az 1. sima SZ-en áthúzzuk a szálat, a SZ-et leengedjük a tűről, majd a szálat meghúzzuk. Ezután a SZ-eket párosával láncoljuk le: a munkát 1 ford SZ-mel kezdjük: *a szálat balról jobbra az 1. ford SZ-en áthúzzuk, a SZ-et a tűn hagyjuk és a szálat meghúzzuk. Jobbról balra az előző sima (már leláncolt) SZ-en átszúrunk, majd a bal tűn lévő 2. (sima) SZ-en is, a szálat meghúzzuk, de a SZ-et a bal tűn hagyjuk. Jobbról balra az 1. ford SZ-en átszúrunk, a szálat meghúzzuk, és a már átöltött 2 SZ-et (1 sima, 1 ford SZ) a tűről leengedjük. A *-tól ism, amíg az összes SZ-et leláncoltuk. Végül a szálvéget az 1. SZ-mel összekapcsoljuk és a szálat elvarrjuk.
Patentszél 3 SZ fölött: a S elején és végén kötjük. SzíS-ban: 1 sima, 1 SZ-et ford-an leemelünk, a szálat a SZ előtt fekszik, 1 sima SZ. ViS-ban: 1 SZ-et ford-an leemelünk, a szál a SZ előtt,1 sima, 1 SZ-et ford-an leemelünk, a szál a SZ előtt. Alapminta K-ökben (páros SZszám): 1. K: 1 ford SZ, 1 csavart sima SZ, végig a K-ön. A K-t folyamatosan ism.
Alapminta S-okban (páratlan SZszám): 1. S (szíS): 1 ford SZ, 1 csavart sima SZ: a S végéig, 1 ford SZ-mel zárunk. 2. S (viS): 1 sima, 1 csavart fordított SZ: a S végéig, 1 sima SZ-mel zárunk. Az 1. és 2. S-t folyamatosan ismételjük. A háta nyakkivágást az A kötésminta szerint kötjük. Csak szíS-okat ábrázoltuk. A viSokban úgy kötünk, ahogy a SZ-ek mutatkoznak, ill. a leírás szerint. A 2 SZ-es ME-et folyamatosan ism, a középső 41 SZ fölött az alapmintával kötünk, majd a 2 SZ-es ME-t ism (lásd: 113. S). A nyakkivágás fogyasztásaihoz a 115.-130. S-t 1x kötjük.
Átlós minta (páratlan SZszám): Az elejét a B kötésminta szerint kötjük. Csak a szíS-okat ábrázoltuk. A viS-okban úgy kötünk, ahogy a SZ-ek mutatkoznak, ill. a leírás szerint. A 2 SZ-es ME-et folyamatosan ism, a középső 41 SZ fölött az alapmintával kötünk, majd a 2 SZ-es ME-et folyamatosan ism. Az 1.-100. S-t 1x, majd a nyakkivágás fogyasztásaihoz a 101.-130. S-t 1x kötjük
Figyelem! Az átlós minta SZ-eit segédtű nélkül is keresztezhetjük.
Keresztezés jobbra és balra: lásd a mintarajz jelmagyarázatában.